تبلیغات مزایای زیادی برای یک مجموعه کاری چه نوپا و چه با سابقه، به همراه دارند چرا که این نخستین گام برای نفوذ به ذهن مخاطب خواهد بود. هیچ کس بدون وجود هیچ گونه سابقه مثبتی، یک کالا و یا خدمت را با چشمان بسته انتخاب نمی کند. لذا برگزاری برنامه های تبلیغاتی دقیقا همان ابزاری است که به واسطه آن می توانید این سابقه مثبت را ایجاد کنید و به این صورت به زودی شاهد افزایش معنا داری در راستای شناساندن کسب و کار خود خواهید بود.

اما حرکت در مسیر تبلیغات ساده نیست. اگر آگاه به پیچ و خم های راه نباشیم محکوم به پرداخت هزینه های گزاف و بی فایده هستیم. موفقیت یا عدم موفقیت بسیاری از شرکت ها به تبلیغات صحیح و برنامه ریزی شده آن ها بستگی دارد.

برای اینکه تبلیغ از کارایی و اثربخشی لازم برخوردار باشد لازم است که فعالیتهای تبلیغاتی بر اساس یک برنامه تبلیغاتی متناسب با سلیقه بازار خود انجام پذیرد. مدیران یک شرکت نیازمند آن هستند که درکی مناسب از مقوله بازاریابی و تبلیغات داشته باشند و نیز بدانند تبلیغات اساساً یک سرمایه گذاری برای شرکت آن ها محسوب می شود.

مسلما کمپین تبلیغاتی یک شرکت، الهام گرفته از برنامه کلی شرکت و خصوصا اهداف بازاریابی آن میباشد. لذا گام اول در انتخاب بهترین شیوه تبلیغاتی، انتخاب هدف می باشد. از جمله اهداف قابل اشاره برای فعالان صنعت نفت و گاز موارد زیر را می توان برشمرد: 

 • حفظ مشتریان فعلی
 • جلب و جذب مشتریان رقبا به سوی کالای خودی
 • ایجاد دلیل برای خریدار که کالای تبلیغ شده را از دیگر کالاها تمیز داده و آن را دارای صفات ویژه بدانند.
 • خلق مشتریان جدید و تغییر الگوی مصرف آنان
 • تبلیغ و بیان موارد استفاده جدید از همان کالا
 • یادآوری به مشتریان قدیمی
 • تشویق خریداران به تکرار مراجعات و خرید بیشتر 

و مواردی از این دست.

گام بعدی در تدوین کمپین، بررسی حوزه مخاطب است. سه ویژگی مهم و قابل بررسی مخاطبان هدف عبارتند از: 

 • الف- موقعیت جغرافیایی و مکانی مخاطبان
 • ب- ویژگی ها و خصوصیات روحی و روانی مخاطبان
 • ج- عادتهای مخاطبان هدف در خواندن، شنیدن و دیدن

که می بایست بهنگام تدوین کمپین کاملاً در نظر گرفته شوند.

گام سوم بررسی انواع رسانه و انتخاب مناسبترین آنهاست. در این مرحله از تدوین استراتژی تبلیغات، با در نظر داشتن ویژگیهای مخاطبان هدف که در گام پیشین مورد بررسی قرار گرفت، انواع رسانه های مورد توجه مخاطب را شناسایی، و از میان آنان بهترین و اثربخش ترین را بر می گزینیم. برای این منظور ابتدا لیستی از انواع رسانه های موجود در دست داریم:

 1. رسانه های کتبی؛ شامل روزنامه ها ومجلات عمومی و تخصصی، بروشورها و تراکت ها، و در آخر کتابها 
 2. رسانه های دیداری و شنیداری؛ شامل روزنامه و تلویزیون
 3. رسانه های محیطی؛ شامل بیلبوردها و تابلوهای LED در سطح شهر، ایستگاههای اتوبوس و مترو، و خود بدنه اتوبوسها (این مورد در رویکردهای صنعتی که مخاطب هدف متفاوت از عامه مردم است، بخصوص در زمانهای برگزاری رویدادها و نمایشگاهها کاربرد فراوانی دارد)
 4. رسانه های الکترونیک یا دیجیتال؛ شامل رادیو و تلوزیونهای ماهواره ای، SMS، انواع سایت های اینترنتی و ایمیل ها، شبکه های اجتماعی و ...

در این مرحله علاوه بر انتخاب رسانه مناسب، انتخاب پیام متناسب با رسانه انتخابی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و نقش بسیار موثری در اثر بخش کردن تبلیغ دارد که این خود وابسته به هدف تبلیغاتی است. یک پیام تبلیغاتی می تواند اطلاع دهنده، متقاعد کننده و یا یادآوری کننده باشد. 

برنامه ریزی درست به عنوان اولین قدم باعث میشود تا از کوتاهترین و مناسبترین راه به نتیجه مورد نظر دست یافت. پس در زمان برنامه ریزی باید فاکتورهایی مثل: بودجه تبلیغات، وضعیت بازار، وضعیت رقبا و اهداف تبلیغات را در نظر داشت. اجرای یک کمپین تبلیغات مستلزم صرف هزینه است، شرکتها به منظور کسب نتایج مورد نظرشان و افزایش بازده هزینه می کنند، بنابراین یک کمپین تبلیغات بر اساس ارزش و اهمیت نتایج حاصل از آن مورد ارزیابی قرار میگیرد. 

در نهایت می بایست فضای ارزیابی در رسانه انتخابی بررسی شود. اثر بخشی یک تبلیغ، متغیری است که میزان دستیابی به هدف را نمایان می سازد. از این روست که در انتخاب هدف به گونه ای عمل می کنیم که اهدافمان در نهایت قابل اندازه گیری باشند. همچنین در انتخاب کمپین تبلیغاتی می بایست به گونه ای عمل کنیم که در نهایت میزان استقبال از تبلیغات ما قابل اندازه گیری باشد.

گروه سوتر بر پایه مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه نحوه تبلیغات تاثیر گذار به طور خاص در حوزه صنعت نفت و انرژی داشته است، هم اکنون آماده تدوین برنامه تبلیغاتی متناسب با اهداف مدیران ارشد برای شرکت ها می‌باشد. همچنین این شرکت نسبت به شناسایی و معرفی بهترین مجریان تبلیغاتی دارای تجربه کاری در صنعت نامبرده اقدام نموده که در صورت تمایل شرکت ها نسبت به معرفی ایشان جهت اجرای برنامه تدوین شده اقدام خواهد نمود. در صورت تمایل به استفاده از این خدمات با ما تماس بگیرید.

شرکت بازاریابی سوتر

گروه بازاریابی و فروش سوتر، با تکیه بر دانش و تجربه حضور بالغ بر یک دهه کارکنان خود در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی کشور عزیزمان ایران، هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات بازاریابی و فروش به واحدهای فعال در این صنعت، از تولیدکنندگان (سازندگان) و تامین کنندگان کالا تا پیمانکاران و در نهایت کارفرمایان و بهره‌برداران محترم می‌باشد.

تماس با سوتر

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، پلاک 104، واحد 522266998 - 02189786971 - 021